Bugünden uygulayabileceğiniz 3 uzun vadeli SEO önerisi

26 Mayıs 2017
|
2362

E-Ticaret siteniz için uzun vadede SEO stratejilerinden bahsedeceğiz. Çünkü kısa vadeli SEO işlemleri sizi hızlıca yukarı taşıyabilir fakat düşüşünüzden bir o kadar hızlı ve sert olabilir. 

İhtiyacınız olmayacak şeyler!

SEO bilgisi veya deneyimi
Teknik bilgi
Ücretli araçlar

Nelere ihtiyacınız olacak?

Hedef kitlenizi çk iyi anlamak
Ürünlernizin kolay anlaşılabilir olması
Rakiplerinize kıyasla güçlü ve zayıf yönlerinizin farkındalığı

1 - Arama sonucu sayfalarına göre içerik ayarlaryın (SERP sonuçları) 

Kullanıcılar arama sonucunu aldıkları sayfalarda sitelerin listeleri ile karşılaşırlar. Bu listede sadece site isimleri değil alan adının altındaki kısımda açıklamaları da okurlar. Sayfalarınızda açıklamaları basit, etkili ve açıklayıcı olarak yazarsanız uzun vadede ziyaret oranlarınızı arttıracaksınız. 

Bu açıklamalar ürünü veya yazınızı gönderirken SEO Aayarları bölümünde bulunur. Başlık, açıklama, kelimeler ve etiketler şeklinde ayrılırlar. %20'daha fazla potansiyel müşteri demek. 
Google yükselen ziyaret sayısını ve sayfada geçirilen sürenin artışını gördüğünde sitenizi ödüllendirecektir. 

Olası problem: Binlerce ürüne sahipsiniz.

Bunun için akıllı sistemleri açıklamaları otomatik olarak doldururlar. Ama özenle yazmanın yeri doldurulamaz. Binlerce ürününüz olsa bile bir liste yapın, en önemli ürünlerinizden başlayarak düzenlemeleri yapın. 

Her gün bir ürünü bile açıklama ile tanıtsanız uzun vadede işinize çok yarayacaktır. 

Önemli: Diğer sitelerden alınan açıklamalar sitenizi üst sıralar çıkarmak yerine çok daha gerilere atabilir. 

2 - Ürünlerinizin incelemelerini yaptırın

Ürünlerinizin incelemesini yaptırın. Şirketinizin yaptığı incelemler ile dışardan birilerinin yaptığı incelemeler arasında çok fazla fark var. Ürünleriniz ile alakalı blgolara yönelebilirsiniz.

Ürülerinize yorum ve puan bırakmaları için müşterilerinizi teşvik edin. 10 yorum ve ortalama 4 yıldız bir ürün için iyi bir skordur. 1 hafta içinde incelemelerin Google üzerinde yıldızlı olarak yayınlandığını göreceksiniz. 

Ek bilgi: Ürün detay sayfasında soru cevap kullanarak, ayrı bir canlılık yaratabilirsiniz. 

3 - Kendinizi tanıtın 

Hakkımızda bilgileri düzenleyin 

Öncelikle var olan bilgilerinizi düzenleyin. Sitenizden başlayın. Marka adınızı, telefon numaraınızı ve adresinizi kontrol edin. Daha sonra düzenlemeye internette devam edin. 

Önce markanızı "markam" şeklinde tırnak işaretleri ile beraber aratın. 

Web sitenizi "websitem.com"

Adresinizi, "Benim Mah, Benim Sk, Benim No" gibi, 

ve son olarak telefon numaranızı "0 212 123 45 67" veya "02121234567" formatlarında aratın. 

Google'un size sunduğu sayfalarda hakkınızda yazılanlara müdahele edin ve bilgileri teyit edin. 

Güvenilir kaynaklara şirket bilgilerinizi ekleyin. Yerel gazeteler ve endüstrinize uygun siteler başlangıç için iyidir. Düşündüğünüzden daha fazla önemlidirler. Büyük sitelere göre girişi daha kolaydır. 

Yerel gazeteler ile irtinbata geçin ve onlara sizden bahsetmelerini sağlayacak sebepler verin. Şirketiniz ne yapıyor, yardım geceleri, ödüller, konuşma gibi etkinliklerin gösterilmesini sağlayın. Basın bülteni çıkartın. Ücretsiz basın bülteni yayınlayan siteler var. Gerekirse ücretli olarak dağıtımını yapın.