Ürün Açıklamalarında Kullanacağınız Temel SEO Bilgisi

15 Haziran 2017
|
3072

E-Ticaret için metin yazarlığının bir çok dalı vardır fakat ürün açıklamalarında pek fazla kullanılmaz. 

Tanıtım yazıları, fiyat karşılaştırma siteleri, promosyonlar, e-posta gönderimi ve Facebook reklamları hepsi satışları arttırmaya yönelik çalışmalardır. Fakat ürün açıklamalarına özen gösteren çok fazla eticaret sitesi bulunmuyor. Bir çok firma online satış yaptığı ürün altına alakasız yazılar ekliyor. Hatta ürün açıklaması eklemeyen firmaların sayısı da az değil. Bu durumu fırsata çevirmek elinizde. 

İyi bir ürün açıklaması uzun vadede çok daha fazla ürün satabilmenin yoludur. Google her zaman içeriğe önem verir ve zamanla bu kaliteli içerikleri olması gerektiği yerlere taşımasını bilir. Organik olarak arama sonuçların üst sıralarda yer almanız demek büyük ölçüde reklam maliyetlerinizi kısmanız demektir. 

Metin yazarınız yoksa iş başa kalmıştır. İşte konu hakkında işinize yarayacak bir kaç bilgi sunuyoruz. 

Metin ve makalelerde temel SEO 

Temel SEO herkesin kolacay kavrayabileceği işlemler gerektirir. E-Ticaret SEO, standart SEO'nun özelliklerini taşır. SEO tanımı için makale sonuna bakınız. 

Normal bir makale, kompozisyon gibi giriş geliş ve sonuçtan oluşmalı. Bu ürünlerde farklılık gösterebilir.

Ürün açıklamasına girişte başlık kullanılmasına gerek yok. Ürün adını başlık olarak kabul ediyoruz. Ürün adı H1 taglarını almalıdır. Aynı sayfada başka H1 tagı keisnlikle kullanılmamalı. 

Giriş bölümünü bir kaç cümle ile tammaladıktan sonra ürün özellikleri kısmına geçebiliriz. "Ürün Adı Özellikleri" gibi bir başlık atılarak H2 tagı kullanılır. 

Detaylı ürün özellik ve bilgisinden sonra H3 ile son kapanış başlığı verilip açıklamalar tamamlanır. 

Ürün açıklamaları birden fazla başlığa sahip ise kalan başlıklarda H3 tagıyla verilmelidir. 

ÜRÜN ADI

Giriş açıklamaları; Lorem Ipsum, adı bilinmeyen bir matbaacının bir hurufat numune kitabı oluşturmak üzere bir yazı galerisini alarak karıştırdığı 1500'lerden beri endüstri standardı sahte metinler olarak kullanılmıştır.

< h2>Ürün Adı Özellikleri< /h2>

Giriş açıklamaları; Lorem Ipsum, adı bilinmeyen bir matbaacının bir hurufat numune kitabı oluşturmak üzere bir yazı galerisini alarak karıştırdığı 1500'lerden beri endüstri standardı sahte metinler olarak kullanılmıştır.Giriş açıklamaları; Lorem Ipsum, adı bilinmeyen bir matbaacının bir hurufat numune kitabı oluşturmak üzere bir yazı galerisini alarak karıştırdığı 1500'lerden beri endüstri standardı sahte metinler olarak kullanılmıştır.Giriş açıklamaları; Lorem Ipsum, adı bilinmeyen bir matbaacının bir hurufat numune kitabı oluşturmak üzere bir yazı galerisini alarak karıştırdığı 1500'lerden beri endüstri standardı sahte metinler olarak kullanılmıştır.

Teknik Özellikler

  • Lorem Ipsum metinler
  • Lorem Ipsum metinler
  • Lorem Ipsum metinler
  • Lorem Ipsum metinler
  • Lorem Ipsum metinler
  • Lorem Ipsum metinler

< h3>Kapanış başlığı veya devam başlığı< /h3>

Lorem Ipsum, adı bilinmeyen bir matbaacının bir hurufat numune kitabı oluşturmak üzere bir yazı galerisini alarak karıştırdığı 1500'lerden beri endüstri standardı sahte metinler olarak kullanılmıştır.

< h3>Devam başlığı< /h3>

Lorem Ipsum, adı bilinmeyen bir matbaacının bir hurufat numune kitabı oluşturmak üzere bir yazı galerisini alarak karıştırdığı 1500'lerden beri endüstri standardı sahte metinler olarak kullanılmıştır.

Fakat her ürün yukarıdaki şekilde uzun yazıya müsade etmez. Bazı ürünler hakkında sadece teknik veri ile kısıtlanabilir. Bu sebeple benzer konular etrafında gezerek metin ekleyebilirsiniz. 

İşin içinden çıkamıyorsanız "Benzer Ürünler" listesini genişletin. 

Son olarak makal içinde arama sonuçlarında çıkması istediğiniz kelimelere veya kelime öbeklerine Bold yani kalın yazı ile işaretleme yapın.

Ürün açıklamalarında resim kullanımı

Güzel bir makaleyi yine güzel resimlerle süslemelisiniz. Eklenen resimleri mutlaka bir resim programından geçirip ebatını küçük ayarlayın. Büyük resimlerle yavaş açılan bir ürün detay sayfamız olsun istemeyiz. En az 1 adet resim yeterli. 

Ürün açıklamalarında video

Bazen bir video satırlarca yazıya bedel olabilir. Mümkünse ürün tanıtım videoları hazırlayın veya hazır ürün inceleme videolarını ekleyin. Yazılarınız video sebebi ile okunmayacağını düşünmeyin. Kaliteli yazılarınızı okuyacak potansiyel alıcıları Google zaman içinde size yönlendirecektir. 

SEO NEDİR?

S.E.O kelimesi, Search Engine Optimization yani arama motoru optimizasyonu kelimelerinin baş harflerinden gelir. 

Web sitelerini arama motorlarının istediği doğrultuda optimize etmektir. Bir çok kriter arama motorları tarafından detaylıca verilir gizli değildir. Siteleri üst sıralarda çıkarmak için gerekli olan kriterlerin bir çoğunu uygulamak gerekir. 

Uygulama biçimleri değişkenlik gösterebilir. Kriterlerinden bir tanesinin gereğinden fazla uygulanması web sitenizi arama sonuçlarından silebilir. Fakat bir çok kriteri doğru uygulasanız bile sizi üst sıralarda çıkartmak için yeterli olmayabilir.