ETBİS Kaydı Oluşturma ve Site Ekleme Rehberi

10 Nisan 2020
|
819

Değerli Üye İş Yerimiz, 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından internetten alışveriş yapan tüketicileri korumak, elektronik ticaret yapan tüm işletmeleri kayıt altına almak, e-ticaretin gelişiminin izlenebilmesi ve değerlendirilebilmesi amaçlarıyla Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi ve Bildirim Yükümlülükleri Hakkında Tebliğ, 11 Ağustos 2017 tarihinde resmi gazetede yayınlanmış ve bu tebliğ ile birlikte Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS) oluşturulmuştur.

ETBİS'e kayıt, elektronik ticaret yapan tüm işletmeler için zorunludur. Bu tebliğe göre; 30 Aralık 2017 tarihine kadar bu adresten sisteme giriş yapılarak kayıt işlemleri gerçekleştirilebilir. Belirtilen süre içerisinde kayıt yaptırmayan işletmeler için 5.000 TL’den 20.000 TL’ye kadar idari para cezası öngörülmüştür.

İşletmenizi ekleyebilmek için bulunudğunuz ilin Esnaf odasına ve Ticaret Odasına kayıtlı olmanız ve aynı zamanda bir Kep adresine ihtiyacınız vardır. 

Rehber

Öncelikle eticaret.gov.tr adresini ziyaret ediyoruz ve sağ üstte bulunan ETBİS GİRİŞ kısmına geçiş yapıyoruz. ETBİS'e e-devlet kullanıcı ve şifrenizi kullanarak giriş sağlayabilirsiz. 

İşletme girişini sağladıktan sonra ana ekranda sizi karşılayacak olan ETBİS'e Kayıt Ol bağlantısını tıklayın. 

Sayfa sizi çoklu adımları olan bir forma yönlendirecek. Ticaretinize ve firmanızın çalışma biçimine göre seçenekleri işaretleyip tamamlayın. 

Sayfa başlıkları 

Aşağıdaki başlıklarda size sorulan soruları detaylıca yanıtlayınız. İlgili sayfada seçenekleriniz mevcut değil ise Destek Talebi menüsünü kullanmalısınız. 

Mal ve Hizmetler : Bu kısımda sektör kategorilerinizi srulmaktadır, uygun olanları işaretleyiniz. 
Ödeme ve Ticaret Türü: Uygun ödeme ve ticaret türünü seçiniz. 
KEP Adresleri: Kep adresinizi giriniz. 
Ödeme ve Elektronik Para: Anlaşmalı olduğunuz ödeme kuruluşlarını seçiniz. (iyzico, payu vs) 
Kargo ve Lojistik İşletmeleri: Anlaşmalı olduğunuz kargo ve lojistik firmalarını işaretleyiniz. 
Elektronik Ticaret Altyapı Sağlayıcıları: Bu kısımda "Novo Yazılım" seçimi yapmanız gerekiyor. 
Bankalar: Yurtiçi ve yurtdışı banka seçenekleriniz. 
Kişisel verilerin ve müşteri bilgilerinin tutulduğu veritabanları: Novo Yazılım sunucu ve veritabanları Türkiye / İstanbul adresinde barındırılmaktadır.  
Adres: Depo, Üretim Yeri ve Merkez Ofis seçimlerinden hangisi varsa eklemesini sağlayın. 
E-İhracat İşlemleri: Yurtdışına satışınız bulunuyorsa eklemesini yapın. 
Site Doğrulama: Son olarak sitenizi doğrulayarak ETBİS'e kayıtlıdır damgasını almak için size verilen kodu sitenize eklemeniz gerekiyor. Novo Yazılım müşterilerine bu desteği ücretsiz sağlamaktadır. 0 212 403 19 22 no'lu telefondan bize ulaşabilirsiniz.