E-Ticaret siteniz için 10 ücretsiz stok fotoğraf sitesi

25 Mayıs 2017
|
3979

Her markanın ürün resimelrini sunabilmek için stok fotoğraflara (stock photos) ihtiyacı vardır. 

Bu ihtiyaçlara özel fotoğraf bankaları bulunur. En iyi dijital pazarlamacılar ve fotoğrafçılar günlük olarak yeni fotoğraflar gönderirler. Ödeyebilen işletmeler için harika bir durumdur. 

Peki fotoğrafçıların bu ürünlerini satın almaya hazır değilseniz ne yaparsınız? 

Neyse ki ücretsiz olarak kullanabileceğiniz, yüksek akliteli fotoğraf koleksiyonuna sahip web siteleri de var. Bu fotoğraf bankaları e-ticaret siteleri için büyük kaynaklardır. 

Stok Fotoğrafların Tarihi 

Stok fotoğraf bankaları ilk kez 1920 yılında Amerika'da popüler oldular. İşte o zaman eski senaryo yazarı H. Armstrong Roberts, dünyanın ilk fotoğraf ajansını başlattı. O zamanlar çok yeni bir fikirdi. 

Roberts, dergilerin ve gazetelerin hepsinin aynı tür fotoğraflara ihtiyacı olduğunu anlayan ilk kişi oldu. Gazetenin her baskısı için fotoğrafçı tutmak pek mantıklı değildi. En iyi fotoğraflar toplanabilir ve çok daha uygun fiyatlara paket anlaşmalarla sunulabilirdi.

Stok fotoğrafçılığın iyi bir tarafı da ürünleri kullanmadan önce görebilmek ve test edebilmektir. Kalitesi test edilebilen ürünler her zaman güzeldir. 

Günümüzdeki ise çok geniş ve kapsamlı fotoğraf arşivi sunan web siteleri bulunuyor. 

En İyi 10 Hazır Stok Fotoğraf Siteleri  

E-Ticaret siteniz için en iyi 10 ücretsiz fotoğraf sitesi.

1 - PicJumbo

PicJumbo, görüntü kalitesi ile diğer sitelerden sıyrılıyor. 1. sınıf fotoğrafların bulunduğu web site çok işinize yarayacaktır. Sitenin ayrı bir güzelliği ise all in one pakette 1000 adetten fazla fotoğrafı tek seferde indirebilir olmanız. Bu tek seferlik indirme için ise 15+ $ gibi bir ücret istiyor. 15'in üstüne gönlünüzden ne koparsa gibi bir talebi de mevcut. Ayrıca premium resimleri de bulunuyor. 

https://picjumbo.com

2 - Gratisography

İnternet üzerinde bulunan en eğlenceli fotoğraf sunan sitelerden birisidir. Her fotoğraf, renkli ve yaratıcıdır. Ryan McGuire eğlenceli fotoğrafları haftada bir kere güncelliyor. 

http://www.gratisography.com/

3 - Ücretsiz Doğa Fotoğrafları

Adından da anlaşılacağı üzere ücretsiz doğa fotoğrafları sunan bir stok fotoğraf sitesidir. Dağların, nehirlerin, gecenin fotoğraflarını ücretsiz olarak, bu kalitede internette veren bir kaynak bulamazsınız. Adrian Pelletie günlük olarak güncelleme yapıyor. 

http://freenaturestock.com/

4 - Unsplash

10 günde 10 yeni fotoğraf yüklenen bu sitede, kalite göreceli bir kavram olarak kalacak. Burada her türlü fotoğrafı bulamazsınız, ancak koleksiyonun kalitesinden memnun kalacaksınız. UnSplash, internetteki en iyi küratörlü serbest stok fotoğraf bankalarından biridir.

https://unsplash.com/

5 - Jay Mantri

Jay Mantri'nin web sitesi, soğuk fotoğraflardan oluşan bir sitedir. Tarzı temiz ve rahat, fotoğrafları siyah beyaz. 

http://jaymantri.com/


6 - Pixabay

Canlı bir fotoğraf koleksiyonuna sahiptir. Çok renkli ve yaşı olan aktif bir fotoğraf grubudur. Aradığınıza ulaşmak bazen zor olabilir. 

https://pixabay.com/

7 - finda.photo

Birkaç ücretsiz stok fotoğraf bankalarının içeriğini birleştiren olağanüstü küratörlü bir koleksiyon. Bu web sitesi, koleksiyonunu renkli olarak düzenlemekledir. Çalışmakta olduğunuz renk şemasına mükemmel bir fotoğraf bulabilirsiniz. İstediğiniz rengi seçin ve o renk yoğunluğunda fotoğraflar gelsin. 

http://finda.photo

8 - Life of Pix 

İlginç görsel efektlerle dolu, tamamen modern bir web sitesidir. Bu koleksiyondaki fotoğraflar büyük ve ayrıntılı. Sitede her hafta yeni bir fotoğrafçı yer alıyor. seçilen koleksiyonu görmek için Life of Pix'i haftalık olarak kontrol etmeye değer. Bu şekilde mükemmel yeni görüntüler bulacaksınız.

http://www.lifeofpix.com/

9 - Pexels

Pexels binlerce fotoğrafı olan bir web sitesi. Her hafta 30 yeni fotoğraf ekliyor. Ana sayfasına tıklayın ve fotoğraflara sadece bir göz atın. 

https://www.pexels.com/

10 - Free Images

Serbest koleksiyonlarında 390.000'den fazla fotoğraf bulunan Free Images, markalar için iyi bir genel kaynaktır. Genellikle ihtiyaçlarınıza uygun bir şeyler bulacaksınız. Bu sitedeki kalite değişmektedir.Sabırlı bir arayışla isediğinizi bulabilirsiniz. 

http://tr.freeimages.com/