Instagram Kullanarak E-Ticaret Satışlarınızı Arttırın

24 Mayıs 2017
|
1846

Instagram, e-ticaret sitenizdeki satışlarınızı büyütmenin anahtarı olabilir. Ürünlerinizi satın alabilecek müşterilerle etkileşim kurmak ve yeni takipçiler bulmak için kaliteli içerik kullanabilirsiniz. Daha sonra takipçileri online mağazanıza gönderebilirsiniz. Instagram üzerinden e-ticaret satışları üretmek mutlaka kolay değildir, fakat doğru yapmak için strateji denemeye değer. 

Instagram Kullanarak E-Ticaret Satışlarınızı Nasıl Arttıracaksınız?

Öncelikle Satış hunisi hakkında biraz bahsedelim. 

Sales Funnel olarak geçen bu tabir Türkçe'de direk çeviri ile "satış hunisi" olarak geçer. 

Grafikte gördüğünüz gibi bir hunidir. Üstü geniş, alt kısmı dardır. 

Huninin üst kısmı, satışını yaptığınız ürünlere ihtiyacı olan ama size henüz ulaşmamış müşterilerdir. Huninin alt kısımlarına ilerlemek ise potansiyellerinize ulaşmanızı, satış ve teslimat gibi süreçleri barındırır. Huninin en alt kısmı ise sizden ürün veya hizmeti satın alan müşterileri kapsar. 

Satış hunisi çok fazla kullanılmaya başlanan pazarlama araçlarından birisidir.

Huni katmanlarla bölünür. Katmanlar mümkün olduğunca az olmalıdır. En üstte pazarın büyüklüğü, yani potansiyel olarak ürünü satın almak siteyen müşteri sayısı bulunur. Orta kısımlarda ise hedefleriniz ve sunduğunuz fırsatlar vardır. Son karar aşamasında ise huni tamamlanır. 

Instagram hesabınızı takip eden her bir müşteri huninin üst katmanında yerini alır. Kaliteli içerik ve doğru #etiket kullanımı ile bu sayısı yüksek tutmalısınız. 

Takipçilerinizi, basit ve harekete geçirici mesajlar kullanarak eticaret sitenizi ziyaret etmeye ikna edin. İçerikleriniz güzelse takipçileriniz davetinizi kabul edecektir. 

Bu şekilde satış hunisinde alt kısımlara doğru ilerleyen müşteriler olacaktır. Satış hunisinin sonunda satışı kapatmanız gerekiyor. Müşteri, ürün ve hizmetlerinize bakıyor, fiyatları ve özellikleri karşılaştırıyor, kara aşamasına geçiyor. Teklifleriniz cazip ise, satın al düğmesini tıklatacaklar.

Ve huni sonlandı. Müşterinizin yolculuğu tamamlanmıştır.

İçerik Stratejisi

İçerik için stratejinizi pazara göre yapmalısınız. Hedef kitle ile ne kadar spesifik olursa fanlarınız o kadar çabuk büyürler. Mevcut müşterilerinizin profillerine bakın. Yaş, cinsiyet, konum, ilgi alanları gibi belli bir kalıpları var mıdır? 

İçeriğinizi belirledikten sonra hayranlarınızı sayfaya çekmek ve takipçiniz yapabilmek için yüksek kalitede fotoğraflar ve akıcı altyazılar kullanılmalıdır. İlginç açıklamalarda kullanabilirsiniz. Instagram tutarlılığı ödüllendirir. Her gün aynı saatte yayın yaparsanız, kitleniz içeriğinizi arama alışkanlığı kazanacaktır. Bu size takipçilerinizin ne paylaştığınızı merak etme dürtüsü uyandırır. 

Etiket stratejisi

Her paylaşım 8-10 hashtag / etiket içermelidir. Her etiket yaptığınız paylaşım ile ilgili insanlara ulaşmayı kolaylaştırır. Farklı etiketler için mobil uygulamanızdaki keşet butonunu kullanabilirsiniz. Etiketlerinizi etkileşime girecek kadar değerli olmasına dikkat edin. Kimsenin aramadığı bir kelime ile ilgilenmeyin. 

Eğer karma etiket kullanacaksanız kendinizi hemen tanıtmayın, ilgi çekici bir paylaşımda bulunun. Olası hayranlara düşünecek ilginç bir fikir verecek bir içerik oluşturabilir misiniz? Bunu çözebiliyorsanız, insanlar sizi sevecektir. Bu noktada, insanları harekete geçirecek mesajlar ve paylaşımlarda bulunabilirsiniz. 

Günlük yayınlarınızı ilk bir kaç aydan sonra ölçmeye başlayın. Hangilerinden iyi dönüşüm geliyor kontrol edin. İşe yarmayan etiketlerden kurtulun. 

Takipçilerinizi eticaret sitenize yönlendirin 

Instagram'da bir kitle kurduktan sonra onları mağazanıza göndermeniz gerekiyor. Bunun olmasını sağlamak için harekete geçirici mesajlar kullanabilirsiniz. İnsanlardan sadece mağazalarına uğramalarını istemeyin. Fırsat ve aciliyet duygusu yaratın. SADECE BUGÜNE ÖZEL, %10 İNDİRİM, PROMOSYON KODLARI KULLANIN. 

Takipçileriniz satın aldıklarında para kazandıklarını düşünecekler. Tasaruuf ettiklerini bilecekler. Alışverişin mutlu bitmesi eticaret firmanız için iyi bir skor.