Güvenilir bir e-ticaret firması olmanın yolları 

13 Mayıs 2017
|
1911

Güvenilir olmak isteyen E-Ticaret Siteleri için Yol Haritası

Güven, online alışverişin dönüşümünde en önemli faktörlerden birisidir. Müşteriniz sitenize güvenmezse hızlı bir şekilde terk edecek ve rakiplerinize yönelecektir. Bu yazımızda size müşterileriniz ile güven ilişkisini nasıl kurabilirsiniz, bunların yollarını anlatacağız. 

Keşif Aşaması 

Bir müşteri ilk kez e-ticaret mağazanızı keşfettiğinde ona güvenilri bir frima olduğunuzu hissetirmeniz gerekir. İsmini hiç duymadıkları bir dükkandan ürün satın alacak çok az kişi vardır. 

Sitenizin görünüşü güzel olduğu kadar işlevselde olmalıdır. Ayrıca hızlı bir şekilde yüklenmesi ve gezintinin kolay olduğundan emin olun. Ayrıca müşteriniz ile iletişim kurma fırsatını bulduğunuzdaki tavrınızın, sizin tanıtım malzemeniz odluğunu da unutmayın. 

Rakamlardan bahsedin

Ne kadar sipariş teslim ettiğinizi müşterilerinize gösterin. Yeteri kadar sipariş yoksa bu sayıları elde edene kadar gösterimini yapmayın. 

İletişim bilgileri 

Müşterilerinize açılış sayfasında size güvenmesini istiyorsanız gördükleri ilk ekranda iletişim bilgielrinizi gösterin. Telefon numaraları, açık adrese ulaşım bilgileri ve sosyal medya hesaplarınız. Ayrıca çalışma saatlerinizi de belirtmeyi unutmayın. 

Güvenlik 

Güvenli ve geçerli bir alan adı kullanın.  Müşterilerinize gizlilik ve bilgi güvenliği konularını ciddiye aldığınızı gösterin. Ayrıca sunucunuzun güvenli olduğundan ve sitenizde bu ibarelerin görünür olduğundan emin olun.

Bunları açılış sayfanıza koymaktan çekinmeyin. Fakat bunları yaparken sayfanızı da kesinlikle yavaşlatmayın. Yavaş açılan sayfalardaki güven sembollerini kimse görmez. 

Gözatma Aşaması

E-Ticaret müşteriniz, ürüne göz atmaya karar verdikten sonra sitenizin güvenilir bir e-ticaret sitesi olduğunu göstermek için ikinci fırsatınız olacaktır. Güven bir çırpıda kazanılan bir şey değil, inşa edilmesi gereken bir köprüdür. Göz atma aşamasında da yapılabilecek bri kaç şey daha var. 


Tutarlı olun 
Açılış sayfanızdaki güvenlik unsurlarını ürün sayfasında da göstermeye devam edin. Canlı sohbet işaretiniz mutlaka olmalıdır.  

Görüntüler 
Ürünlerinizin resimlerini mümkün olduğunca yüksek stüdyo fotoğraflarından oluşturun. Bazı ürünlerde beyaz bazılarında siyah arkaplan kullanmayın. Yine tutarlı olun. 

Yorumlar 
Ürünlerinizi satın alanların yorum yapmasını sağlayın. Ürün sayfalarında en çok arananlar yorumlardır. Teknik ürünler için soru cevap sistemlerini yorumlara entegre edin. Ürün hakkında sıkça sorulabilecek soruları cevaplandırıp sunmaya gayret gösterin. 

Gerçeklik
Hakkınızda sayfalasında stok fotoğraflar yerine kendinizin veya ekibinizin gerçek fotoğraflarını yayınlayın. Stok fotoğraflar sahte görünüm sağlarlar. Gerçek fotoğraflar ise sanal etkileşimi daha gerçekçi kılar. 

Politikalarınız
Satış, iade, kargo ve gizlilik politikalarınızı site altında ve sipariş bitiminde mutlaka açıkta bırakın. Bu şartlar müşterilerinize aradığını güveni göstermek için sağlayabileceiğiniz üçüncü fırsattır. 

 
Sepet Aşaması 

Müşteriniz ziyaretçi statüsünden potansiyel bir alıcı konumna geldi. Sepet sayfası en fazla vazgeçişin yaşandığı noktadır. En ufak bir engel, müşteriye satın almaktan vazgeçirebilir. Müşterinize şimdiye kadar sunduğunuz güvenin korunabilmesi için bir kaç ipucu daha verelim. 

Sepet bilgisi 

Teslimat bilgisi , ürün adedi, ürün açıklaması, vergi dahil ve hariç fiyatı, sizin iletişim bilgileriniz gibi gerekli bütün bilgileri verin. 

SSL Sertifikaları

Bir SSL sertifikasına sahip olmak, sizin siz olduğunuzu teyit etme yöntemlerinden birisidir. SSL serifikanız, siteye aktarılan bilglerin şifreli olarka korunduğunu da anlatıyor. Günümüzde bir çok kişi artık SSL görmek istiyor. Ayrıca Google Chrome başta olmak üzere bir çok tarayıcı, siteniz üzerinde güvenli ibaresini ziyaretçinize gösteriyor. 

Kargo bilgileri 

Müşterinize siparişin ne zaman ve nereden gönserileceğini gösterin. Bu müşterinize siparişin ne kadar bir sürede geleceiği hakkında bilgi veecektir. Kargolama süresi 1 haftada olsa da bunu belirtin. Ayrıca kargo masraflarını da mutlaka belirtin. Kargo konusunda hassasiyet oldukça yüksektir. Kargo konusu sepet terkettiren sebeplerin başında gelir. 

Sonuç
Müşteri güveni daha öncede belitiğimiz gibi sizinle müşteriniz arasındaki köprüdür. Ürünü teslim etmeniz bu köprünün tamamlandığı anlamına gelmez. Ürün iade ve teknik servis gibi prosedürlerde de müşterinize gerekli yardım ve açıklamaları yapıyor olmalısınız.