Mail Gönderimleri

Sistem bir çok konumda alıcı ve size bir çok bilgi maili gönderir.

Sisteme yeni üye katıldığında

Sistem sitenize yeni bir üye katıldığında bilgi maili geçer.

Kargo bilgisi girildiğinde

Kargo bilgilerini sisteme girdiğiniz anda üyeye verdiği siparişin kargo takip bilgisi mail olarak gönderilir. Sipariş numarası, kargo firması ve kargo takip numarası.

Sipariş mailleri

Üye sipariş geçtiğinde yönetime ulaşan mail içeriği: Üyeleriniz her sipariş geçtiğinde size bir bilgi maili ulaşır. Bu mailde Sipariş Kodu, Sipariş Tarihi, IP adresi, Sipariş Turatı, Ürün Detayları, Ürün Adeti, Ürün Fiyatı, İndirimler, Genel Toplam ve Ödeme biçimi size ulaşır.

Üye sipariş geçtiğinde üyeye ulaşan mail içeriği;

Teslimat Adresi: Ürünlerin teslim edileceği adres bilgisi.

Fatura Adresi: Ürünlerin kimin adına fatura edileceği

Sipariş Kodu: Sipariş kodu

Sipariş Tarihi: Verilen sipariş tarihi.

Sipariş Tutarı: Toplam sipariş tutarı. Ayrıca ürün adı, fiyatı, kaç adet alındığı ve cari bilgileri de detaylı olarak sipariş veren üyeye sunulur.

Ödeme Şekli: Üye hangi ödeme yöntemini seçtiyse bu bilgi mail olarak ulaştırılır.

Diğer bilgiler: Hediye paketi vb

Hızlı sipariş güncellemek için siparişler sayfasında “Sipariş Durumu” menüsünü kullanın. Bu güncellemeleri yaptığınız zaman sağ kısımda bir e-posta butonu gözükür. Güncellemeyi yaptıktan sonra durumdan eminseniz e-posta butonuna basarak müşterinize durum bilgi e-postası gönderebilirsiniz.

Sipariş Durumu: Siparişin durumunu hakkında hızlı işlem yapmanızı sağlayan menüdür. Açılır menü ile gelen siparişle ilgili durumu atayabilirsiniz. Seçiminizi yaptıktan sonra durumun yanında turuncu renkte e-posta işareti belirir. Eğer bu işarete basarsanız sipariş veren müşteriye durum bildiren otomatik mail gönderilir. Tuş kullanılmadıkça sistem mail göndermez.