Ürün Ekleme

Ürün ekleme sayfası, müşterinize ürün detay sayfasında sunduğunuz bilgileri girmeniz için kullanacağınız alandır. “Ürün Ekleme” sayfası “Ürün Yönetimi” sekmesinin altında bulunur. Tek sayfadan oluşur ve bu tek sayfa üzerinden ürünleri kolayca ve sınırsız sayıda girebilirsiniz.

STANDART ÜRÜN EKLEME VİDEOSU

DETAYLI ÜRÜN EKLEME VİDEOSU

Yeni bir ürün eklemek istiyorsanız sistemde öncelikle Ürünün Markası ve Kategorileri ayarlanmış olmalıdır.

Marka ekleme ayarları sayfasına gitmek için buraya, Kategori ekleme sayfaları için buraya tıklayabilirsiniz. 

Unutmayın, bir ürün girdikten sonra tekrar “Kaydet” butonuna basarsanız o ürünü 2. bir ürün olarak ekler. Bu özellik hızlı bir şekilde ürün eklenebilmesi için tasarlanmıştır. Eklediğiniz üründe değişiklik yapmak için Ürün Listesi kullanarak Düzenle seçeneğini kullanın.

# Genel Bilgiler

Ana Kategori: Eklemek istenilen ürünün ana kategorisini  bu bölümden ekleyebilirsiniz. Aradığınız kategorinin bir kaç harfini yazarak ilgili kategoriye kolayca ulaşabilirsiniz.

Alt Kategoriler: Ürünün ana kategorisini belirledikten sonra dilerseniz alt kategorisini veya kategorilerini de ürüne bağlayabilirsiniz. Aynı şekilde aradığınız kategorinin bir kaç harfini yazarak ilgili kategoriye kolayca ulaşabilirsiniz.

Marka: Ürün için daha önce girmiş olduğunuz markalardan birisini seçebilirsiniz. Ürünlerinizin markaları yoksa sadece “Varsayılan” seçimini yapmanız yeterlidir.

Ürün Başlığı: Ürün adını bu kısma girmeniz gerekmektedir.

Alt Başlık: Bu kısımda yazılan notlarınız, ürün başlığı altında gösterilir.

Yayın Seçenekleri: Bu kısımda bulunan butonlar aracılığı ile eklenen ürünün hangi kısımda gösterileceğini ayarlayabilirsiniz.

  •  Ana Sayfa Vitrini: Ürün Ana Sayfa’da gösterilir. Eğer Ana Sayfa Gösterim sayısından fazla ürün eklerseniz sadece son eklenen gösterilir.
  •  Kategori Vitrini: Ürünün ilgili kategorisini girildiğinde ürün kategori vitrinin de gösterilir.
  •  İndirimdekiler: Bu kısımdaki ürünler İndirimdekiler sekmesinde gösterilir.
  •  Fırsat: Bu bölüme eklenen ürünler “Kampanya” bloğunda gösterilir. Genelde Slide yanı ve Blok üzerinde kullanılır. (Seçilen şablonlara göre farklılık gösterebilir. )
  •  Marka Vitrini: Ürünü Marka listelerinde göstermek için kullanılır.
  •  Ücretsiz Kargo: Bu ürüne özel Ücretsiz Kargo olduğunu göstermek için kullanılır.
  •  Yeni Ürün: Yeni Ürünler sekmesinde gösterilir.

Rozetler: Yeni Ürün, Ücretsiz Kargo, Aynı Gün Kargo, Kapıda Ödeme, Stoktan Gönderim ve İkinci El isimleriyle ürün detayında rozetler gösterebilirsiniz. Genelikle detay sayfasında sağ kısımda bulunurlar.

# Fiyat Bilgileri

Tedarikçi: Tedarikçi sistemi ürünü eklerken seçebilirsiniz. Bu şekilde eklenen ürünler tedarikçiye göre listelenir. Kullanmak istemiyorsanız boş bırakabilirsiniz. Son kullanıcıya görünür bir özellik değildir.

Ürün Fiyatı: Bu kısımda ürün fiyatını girersiniz. Bu ürününüzün ilk fiyatıdır. Alt menüde yapacağınız indirimler bu fiyattan hesaplanarak indirim uygulanır.

Alış Fiyatı: Bu bölüm firma içi kullanıma sunulmuştur. Son kullanıcıya görünür bir özellik değildir.

Piyasa Fiyatı: Bu bölüm firma içi kullanıma sunulmuştur. Son kullanıcıya görünür bir özellik değildir.

KDV: Son fiyatınız üzerinden Katma Değer Vergisi dahil ya da değil olarak gösterim yapabilirsiniz.

KDV Oranı: Sistem ayarlarından girmiş olduğunuz oran bu kısıma otomatik olarak yüklenir. Farklı bir oran kullanmak isterseniz müdahale edebilirsiniz.

“Ön Tanımlı KDV Oranı” belirlemek için Ayarlar > Ödeme > Ödeme Ayarları bölümünden ulaşabilirsiniz.

İndirim Türü: Ürün fiyatından yapılacak olan indirimlerin şeklini belirlemek içindir. Üründe indirimi fiyat üzerinden (Bu üründe 50 TL indirim vardır) ya da yüzde üzerinden indirim sağlayabilirsiniz. (Bu üründe %5 indirim vardır)

İndirim: İndirim yüzdesi veya indirim tutarı yazılır. Tutar üzerinden indirim vermek istiyorsanız sadece indirim tutarı yazılmalıdır. 1000 Liralık üründen 50 TL indirim sunmak istiyorsanız 50 TL yazılmalı. Yüzde ise sadece rakam yazmanız yeterlidir. % işaretini kullanmanıza gerek yoktur.

Havale İndirim: Site genelinde havale indirimi uygulanır. Bu kısım her ürün eklediğinizde dolu olarak gelir ve belirli ürünlere farklı havale indirimi sağlamak için kullanılır.

“Genel Havale İndirim Oranı” belirlemek için Ayarlar > Ödeme > Ödeme Ayarları bölümünden ulaşabilirsiniz.

# Stok ve Kargo

Stok Kodu: Kendi stok sisteminizi oluşturabilir veya kullanabilirsiniz. Boş bırakırsanız sistem otomatik bir kod oluşturur.

Stok Adeti: Stok adeti girebilir ve ürünün cinsini belirleyebilirsiniz. Adet, KG, Gram, Litre, Paket veya Koli vb. Boş bırakırsanız ürün stoklar tükenmiş olarak listelenir.

Stok Birimi: Ürün stoğunun, cins olarak değerini belirtir. 1 Adet olarak eklenen ürünü 5KG olarak belirtebilirsiniz.

Barkod: Ürün barkodu bu kısma girilir

Desi / KG : Kargo firmaları fiyatlandırmayı Desi birimine göre yaparlar. Ürün desisini buraya girdiğinizde sisteminizde desiye göre otomatik kargo fiyatı belirlenir.

Desiye göre fiyatlandırmayı çalıştığınız kargo firmanızdan alabilirsiniz.

Kargo Ücreti: Sistemden otomatik kargo ücreti belirlendiği gibi ürüne özel kargo fiyatı belirleyebilirsiniz. Kullanmak için fiyatı sadece rakam olarak girin ve kutucuğu işaretleyin.

Kargo Süresi: Ürüne özel kargo süresi belirleyin.

Garanti Süresi: Ürüne özel garanti süresi belirleyin. Sadece rakam değil bütün bilgiyi vermelisiniz. 24 ay veya 2 Yıl gibi.

# Özellikleri ve Filtre Yönetimi

Bu bölümde ürününüz ile ilgili özellikleri seçmeniz yeterlidir. Her özellikten sadece bir tane atanabilir. Burada verdiğiniz bilgilere göre sistem filtreleme sistemini yapılandırır.

Örnek yapıya buradaki demo eticaret sayfasından ulaşabilirsiniz.

Ürün Özellikleri menüsü nasıl kullanılır buradaki sayfadan ulaşabilirsiniz.

# Ürün Varyasyonları

Varyasyon bölümünde ürünlere renk ve beden gibi özellikler sunarak tek sayfadan istediği ürünlere kolay ulaşım sağlanır.

Varyasyonlar geniş bir konudur, detaylı bilgilere arama kutusunu kullanarak gidebileceğiniz gibi konu başlıklarından da devam edebilirsiniz. Varyasyon yönetimi sayfası. 

# Dinamik Formlar (Kişiye Özel Ürünler)

Ürün Kişiselleştirme formu ile daha önce oluşturmuş olduğunuz Dinamik formları ürüne ekleyebilirsiniz. Kişiselleştirme Formlarını dilerseniz belli bir kategoriye bağlayabilirsiniz. Yönetim panelinde Dinamik Formlar ismi ile ayarlarda bulunur.

Dinamik form oluşturma işlemleri için tıklayınız.

Resim eklemek için yapmanız gereken “Gözat” butonuna tıklayarak eklemek istediğiniz resimlerin hepsini seçmek. Seçtiğiniz resimler otomatik yüklenerek yukarıdaki gibi sıralanır. Dilerseniz “Sil” butonu ile resmi kaldırabilir, tekrar resim ekleyebilir veya sol ve sağ “Ok” tuşları ile resimlerin sırasını belirleyebilirsiniz.

# Video

Ürün tanıtımını video ile desteklemek için kullanacağınız videonun linkini resimde görüldüğü gibi ekleme yapmanız yeterlidir. Sistem otomatik olarak videonuzu embed eder. Popüler bütün video sitelerini desteklediği gibi Youtube  videolarını sadece “id” numaraları ile ekleyebilirsiniz.

Eklediğiniz video ürün detay sayfasında Video sekmesinde yer alır. Aynı zamanda ürün detaylarını yazdığınız panele de  ayrıca video ve resimler ekleyebilirsiniz.

# İlgili Ürünler

Ürün detay sayfasında gösterilmek üzere ilgili ürünler ekleme paneli. Burada bir kaç harf kullanarak ilgili ürünleri listeleyebilir, tek tuşla ekleme çıkarma işlemlerini yapabilirsiniz.

# Seo

Ürün ekleme bölümünde bulunan mevcut ürünler ilgili SEO panelidir.

Sistemin ayrıca SEO yönetimi bulunur. Ayarlar > SEO Ayarları yolundan ulaşabilirsiniz

Sistem otomatik olarak SEO uygulamak için programlanmıştır. Seo konusunda yeterli bilginiz yoksa veya danışmanlık hizmeti almıyorsanız, bu kısmı boş bırakarak eticaret sitenizin nasıl tepki verdiğini ölçmenizi tavsiye ederiz.

Aşağıdaki bölümler boş bırakılırsa sistem optimize Seo uygular. Sayfa başlığı “Ürün Adı” olarak oluşturulur.

Ürün Sayfası Başlığı: Bu kısımda belirtilen ürün adı sayfa başlığı haline gelir. Arama motoru sonuçlarında ilk gözüken yer burasıdır. En fazla 60 karakter öneririz. Örnek: Apple iPhone 6s 64 GB Gümüş Renk

Anahtar Kelimeler: Anahtar kelimeler kısmını boş bırakırsanız sistem etiket varsa onları arama motorlarına gösterir. En fazla 5 adet öneririz. Örnek kullanım: apple, iphone, iphone 6s, akıllı telefon, telefon

Sayfa açıklaması: Sayfa açıklaması internet sitesinin önemli materyallerinden birisini oluşturur. Arama motoru botları bir sayfaya girdiğinde o sayfadan bilgi almak için sayfanın başlığına ve açıklamasına bakarlar. 160 karakteri geçmeyecek şekilde bir açıklama yazmalısınız. Boş bırakırsanız sistem ürün başlığını ve varsa marka adını otomatik olarak açıklamaya ekler. Örnek: Apple iPhone 6s 64GB model akıllı telefonun satışının yapıldığı sayfa.

Etiketler: Etiketler ürün detay sayfasında yer alır ve farklı ürünleri ama ortak yanı olan ürünleri kolayca listeleme sağlar. Farklı özellikte ve markada gümüş renkli telefonları “Gümüş Renkli Telefonlar” olarak etiketleme yaparsanız. Sistem size bu isimde otomatik bir sayfa oluşturur ve Gümüş Renk özelliği olan telefonları listeler. Google arama sonuçlarında Gümüş Renkli Telefon aramalarında sonuçlarda sizi göstermesine yardımcı olur.

S.E.O. İngilizce Search Engine Optimization kelimlerinin baş harflerini ifade eder. Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir ve başarı için bir çok kriterin doğru zamanda birleşmesiyle güzel sonuçlar verir. Buradaki işlemler Seo’nun temel kriterlerini oluşturur.

Bir Seo kuralı olan Sef link yapısı sistemde kurumla beraber gelir. Bu sayede arama motoru botları sayfa içeriğinizi kolayca analiz eder.

Bütün Novo E-Ticaret paketlerinde SEO desteği bulunmaktadır.

İlk eğitimde ücretsiz SEO danışmanlığı da sizleri bekliyor.