Varyasyon Sistemi

E-Ticaret sisteminde Filtre özelliği ile beraber en çok kullanılan ve satışa direk etkisi olan bir özelliktir Varyasyon Sistemi.  Varyasyon Sistemi ve Varyasyon Setleri olarak 3 farklı varyasyon sistemi sunulmaktadır.  

1 – Standart Varyasyon Sistemi

STANDART VARYASYON SİSTEMİ VİDEOSU

Hızlı varyasyon eklemek için “Ürünler” menüsünden bütün ürünleri listeleyin. Sağ kısımda siyah ikon “Varyasyon Ekle” seçimi yapın.

Seçimi yaptıktan sonra sizi karşılayacak olan ekran “Ürün Düzenleme” sayfası ile aynı olacaktır. Tek fark resimde gördüğünüz gibi Varyasyon Başlığı alanı açılacak. Bu başlıkta ürün varyasyonunu ekliyoruz.

Burada ne yazdıysanız aynı şekilde ürün detay sayfasında yer alacaktır. Hızlı varyasyon sisteminde tek bir kriter verilebilir. Fakat bu kriteri istediğiniz gibi yazmanız kriterleri birleştirmeyi engellemiyor.

Sadece renk verilebilir veya renk + beden verilebilir. Mavi – 32 beden gibi.

Yukarıda Hızlı Varyasyon işlemi yapılmış bir ürünü görüyorsunuz. Varyasyon başlığına ne yazdıysanız aynısı gördüğünüz gibi sayfada çıkmaktadır.

Hızlı varyasyon sistemi kolay kullanıma sahiptir ve sadece ilk eklenen ürün sistemde listelenir ve satın alınamaz. İlk eklenen diğer ürünleri eklenebilmesi için girilir. Seçeneklerden varyasyon seçildiği anda sayfa eklenen varyasyonun linkini alarak değişir.

İlk eklenen ürün adı: İpek Sabahlık (link: www.siteadi.com/ipek-sabahlik)

Eklenen varyasyondan sonra adı: İpek Sabahlık Beyaz (link: www.siteadi.com/ipek-sabahlik-beyaz)

Bu sistem kullanışlı ve kolay olmasının yanında dezavantajı eklenen diğer ürünler listelenmez. Sadece ilk eklenen ürün listelenir. Aşağıdaki resimdeki gibi listeleme yapılır ve açıklama kısmında “Bu Üründe Farklı Seçenekler Var” yazar.

Bilgi: Bu hızlı varyasyon sistemi Varyasyon Sistemi adıyla Ürün Yönetimi sayfasında bulunan menü ile alakalı değildir. Bu menü standart varyasyon sistemi ile kullanılır.

2 – Gelişmiş Varyasyon Sistemi

YÖNETİM PANELİNDEN AYARLAR VE ÜRÜNLERE ENTEGRASYON OLARAK İKİ AYRI VİDEODA İNCELEYEBİLİRSİNİZ

ÜRÜNLERE VARYASYON EKLEME - 1 

ÜRÜNLERE VARYASYON EKLEME - 2

Ürünlerinizin bir çok özelliğini aynı sayfada müşterilerinize sunabileceğiniz bir varyasyon sistemidir.

Varyasyon ekleme;

Varyasyon Grubu: Varyasyon grubunuza isi verin. İçeren varyasyonların başlığını ekleyebilirsiniz. Bu başlık sadece size gözüküyor.

Varyant Adı: Grup eklendikten geriye Varyantları belirleme kalıyor.

Beden, Renk, Boy, Özellik Adı gibi isimler ile eklenir. Daha sonra Değer Ekle menüsü ile değerleri ekleyebilirsiniz.

Aşağıdaki resimde iki farklı varyasyon grubu vardır. Beden ve Arma ile Desen Seçenekleri

Ürün ekleme menüsünde ise eklenen bu Varyasyon Gruplarını kullanırsınız.

Daha önce vermiş olduğunuz seçeneklerden kombinasyonları ekleyince stok, stok adeti, fiyat ve desi bilgisini sorar. Stok ve fiyat girmek zorunludur.

Ürün Setleri ismi ile bir menü daha bulunur. Ürün seti oluşturmakta bir nevi Varyasyon sistemidir. Bu 3 sistemde bağımsız olarak kullanılmalıdır. Bir ürün farklı bir sisteme dahilse diğer varyasyon sistemi kullanılmaz, çakışmalar yaşarsınız.

3 – Varyasyon Setleri

Varyasyon setleri, hızlı varyasyon sistemi ile aynı işlevi görür. Hızlı varyasyon sisteminde varyete edilmiş ürünler listelemelerde gözükmezler. Sadece ürün detayında yer alırlar. 

Varyasyon setlerine eklenen her ürün, sisteme eklenmiş bir ürün gibi kategori listelerinde veya ana sayfada gözükebilir. Ayrıca bu üründe farklı seçenekler var yazısı yerine "Sepete Ekle" butonu belirir. 

VARYASYON SETLERİ OLUŞTURMA VİDEOSU